Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


DOBRZYCA - opis szlaku kajakowego

Szlaki kajakowe > Rzeki Polski (A-K)

OPIS SZLAKU

Dobrzyca jest niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym, na całej długości płynącym przez dziewicze tereny Pojezierza Wałeckiego.Rzekę rzadko odwiedzają kajakarze - dzięki temu z łatwością można nad nią spotkać bobry , sarny, jelenie i inne dzikie zwierzęta. W górnym biegu występują żeremia bobrowe, a przy niskim stanie wody liczne mielizny.W środkowej i dolnej części szlaku często spotyka się zwalone drzewa.

PRZENOSKI

Iłowiec-próg z lewej
Golce-tama most z prawej
Poniżej Rudnicy-mostek z prawej
Ostrowiec próg pod mostem- przy niskich stanach wody
Czapla-tama most z prawej teren prywatny, propozycja by zachować 1,5 m od linii brzegowej
Tarnowo jaz na hodowli ryb długa z lewej
Tarnowo jaz na hodowli ryb krótka z lewej

Spływ można rozpocząć we wsi Machliny , położonej na skraju Pojezierzy: Wałeckiego i Drawskiego. Warto w niej zobaczyć kilka stuletnich chat oraz ryglową dzwonnicę z dziewiętnastego wieku. Do wsi przylegają dwa jeziora- Machliny Duże i Małe, połączone wąską i płytką strugą, otoczone od południa starym, sosnowym borem.

Machliny- Nowa Wieś (7km). Wypływ Dobrzycy z jeziora Machliny Duże znajduje się niedaleko wieży obserwacyjnej, z której rozciąga się przepiękny widok na okolice. Początkowo rzeka jest bardzo wąska i płytka, jednak dość szybko poszerza się i pogłębia. Do leśniczówki na Nowej Wsi Dobrzyca płynie pośród lasu w dolinie o szerokości 200-300 metrów, często podpływając do wysokich zboczy.

Nowa Wieś- Golce (13km). Jeden z najbardziej malowniczych odcinków szlaku. Niedaleko wsi Iłowiec małe spiętrzenie wody- pozostałość po starym młynie.Dalej rzeka płynie wartko przez gęsty las często rozwidlając się na wiele odnóg.We wsi Golce należy przenieść kajaki obok zabytkowego młyna wodnego. Nieco dalej, kilkadziesiąt metrów na wschód od rzeki położone jest przepiękne śródleśne jeziorko, nad którym znajduje się leśne pole biwakowe.

Golce- Ostrowiec (15km). Za wsią rzek nagle się zwęża, prąd staje się szybki. Początkowo płynie w wąwozie, później wpływa na łąki.W połowie etapu zniszczony młyn w Rudnicy. Dalej Dobrzycę zasilają dwa dość duże dopływy. Pierwszy z nich to Piławka będąca częścią szlaku wodnego zwanego "wałecką pętlą kajakową". Drugim dopływem jest Zdbica, niosąca wody z pięknego, rynnowego jeziora Zdbiczno.

Nad malowniczym jeziiorem Łubianka miłośnicy Indian założyli skansen "Fort nad rzeką Bobrów". Można w nim zwiedzić osadę oraz zapoznać się ze zwyczajami i kulturą indiańską.Warto wybrać się na wycieczkę do odległego o zaledwie 5 km Wałcza w którym można zobaczyć m.i.n. gimnazjum jezuickie z siedemnastego wieku oraz fragmenty niemieckich fortyfikacji obronnych będących częścią Wału Pomorskiego.

Ostrowiec - Tarnowo (24km). Powrót z jeziora Łubianka na szlak Dobrzycy.We wsi Ostrowiec, przy moście drogowym mały wodospad - należy przenieść kajaki z lewej strony. Odtąd szeroka, malownicza rzeka płynie przeważnie wśród lasów dużymi zakolami. Przed wsią Wiesiółka małe spiętrzenie wody obok zabytkowej kuźni wodnej, zbudowanej pod koniec osiemnastego wieku, służącej wówczas do kucia lemieszy.


POMOC NA SZLAKU
Od Machlin do Nowej wsi powiat Drawsko Pomorskie - dobrze działa tel. 112 i 999

Od Iłowca do mostu pomiędzy Wiesiółką a Tarnowem - powiat Wałcz lepiej dzwonić:
-Policja w Wałczu 67 250 45 12
-Pogotowie Ratunkowe w Wałczu 67 258 03 02

Od Tarnowa do Dobrzycy koło Piły powiat Piła:
-Pogotowie Ratunkowe w Pile 67 212 29 25
-Policja w Pile 67 212 14 44


Powrót do treści | Wróć do menu głównego