Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


KANAŁ ELBLĄSKI - opis szlaku

Szlaki kajakowe > Rzeki Polski (A-K)

Krótka charakterystyka szlaku: najdłuższy żeglowny system kanałowy w Polsce o łącznej długości całego systemu z bocznymi odgałęzieniami około 212 km. Zwany przed 1945 rokiem Kanałem Oberlandzkim. Zbudowany w latach 1844 - 1881 na podstawie projektu Georga Jacoba Steinke, łączy dorzecze Drwęcy z Elblągiem i Zalewem Wiślanym. Składa się ze sztucznych odcinków kanałowych, jezior i wielu budowli hydrotechnicznych, z których najbardziej godne uwagi są pochylnie: równie pochyłe, po których platformą na torach statki przewożone są z poziomu dolnej wody na górną i odwrotnie. Było to wyjątkowe rozwiązanie w dacie budowy: podobno pruskiego króla do budowy kanału przekonały nie argumenty natury gospodarczej, ale stwierdzenie Steenkego, że nikt na świecie nie posiada podobnej budowli. Cały system składa się z trzech głównych odnóg, łączących się w Miłomłynie, w którym znajduje się kilometr "0" oznaczeń żeglugowych.

Położenie: Pojezierze Iławskie, Żuławy Wiślane
Odcinek dostępny dla kajaka: Miłomłyn - Elbląg (72,7 km), Miłomłyn - Buńki (33,3 km), Miłomłyn - Iława (32,2 km)

Ilość dni płynięcia: 3 - 4
Trudność: ZWA
Uciążliwość: u 1
Malowniczość: *** (**)


Orientacyjny kilometraż - przeszkody i ciekawostki:

0,0 Miłomłyn, rozgałęzienie szlaków przy śluzie

0,5 Miłomłyn, most drogowy, za nim w prawo odnoga opływająca miasteczko, które położone jest wskutek tego na wyspie, w nim resztki gotyckich murów obronnych

1,5 most kolejowy

3,1 jezioro Ilińsk (Jelonek); dogodne miejsca na biwak w zatoce na lewo albo na półwyspie

5,4 Wólka Majdańska, most; szlak prowadzi przez 3 małe jeziorka i łączące je odcinki kanałowe

7,8 Liksajny, most drogowy, za nim wypływ na jezioro Duckie (Ruda Woda)

12,1 z prawej wejście na Kanał Bartnicki (Ducki) o długości 1 km, prowadzący na malownicze jezioro Bartężek o długości 6,5 km; na jego końcu wieś Tarda

18,9 Wilamowo, wieś nad jeziorem (p), pole biwakowe
(z Wilamowa do Buczyńca - 3 godziny płynięcia).

20,9 wypływ kanału z jeziora Duckiego, most drogowy

22,4 Małdyty, most drogowy, 300 m dalej jezioro Sambród

25,5 most kolejowy nad jeziorem

27,3 wypływ kanału z jeziora

28,7 Rybaki (p), Karczemka (l), most, zaraz za nim kolejny, po czym kanał prowadzi przez osuszone podczas jego budowy jezioro Piniewo

32,7 w lewo wejście na jezioro Budwity (do wsi Budwity 1,5 km)

35,5 most, z p. w odległości ok. 1 km wieś Drulity

36,7 pochylnia Buczyniec o długości 490 m, różnica poziomów 20,6 m, najbardziej malownicza ze wszystkich, udostępniona do zwiedzania, możliwość biwakowania. Możliwość przybicia przy schodkach z prawej strony zaraz przy budynku muzeum pochylni. (od Buczyńca do Jeleni dwie godziny płynięcia - bez korzystania z pochylni ! Z wykorzystaniem pochylni na odcinek ten trzeba liczyć ok 3 godzin).

Pochylnie NIE są zbyt przyjazne dla kajakarzy. Kiepskie miejsca na wyciąganie i wodowanie kajaków, spore utrudnienia na wózkach pochylni ....
Jeśli kajaki nie są zbyt ciężkie można je przenięść lub przeciągnąć po trawie (polietylen). Trasa z Buczyńca do Całun wiedzie cały czas w dół - więc jest zdecydowanie łatwiej. Gorzej gdy płyniemy z Elbląga i trasa wznosi się ku górze .... lepiej skorzystać z pochylni. Zwłaszcza na środkowej - najdłuższej pochylni (479 m).


Parę słów na temat formalności związanych z pochylniami:
1. Zanim zaczniemy się śluzować (taki termin obowiązuje na pochylniach) musimy udać się na górę do budynku obsługi, gdzie płacimy za śluzowanie. Razem, za pięć pochylni, za jeden kajak 18,20 zł (2011 rok)! Najgorsze jest to, że cena jest stała. I nie ma znaczenia ile kajaków jednorazowo wjeżdża na wózek. Za każdy kajak płaci się osobno. Spore utrudnienie dla spływu liczącego 10 - 20 kajaków. Żadnych ulg !
2. Należy się liczyć ze sporymi niedogodnościami przy dobijaniu do brzegu i wodowaniu. Brzegi nie są przystosowane do jakiegokolwiek dobijania. Nawet jachty mają sporo problemy.
3. Nstępnym problemem jest samo śluzowanie. Należy pamiętać, że cuma kajaka musi mieć nie mniej niż 5 m. Zwłaszcza na Całunach i Buczyńcu. Różnica w poziomie wody na tych pochylniach jest bardzo duża. Przy spływach z wieloma kajakami najbardziej zasadne wydaje się powiązanie kajaków ze sobą i trzymanie ich na cumach tylko poprzez skrajne (zewnętrzne) kajaki. Albo wykorzystać dwie długie liny rozpięte pomiędzy burtami wózka jedną z przodu, drugą z tyłu i przywiązanie do tych lin kajaków. Na jeden wózek wejdzie ok. 8 - 12 kajaków (4 w jednym rzędzie). Pamiętajmy, że wózek nie ma kształtu regularnego sześcianu. Przy samy dnie występują skośne podpory idące od "burt" wózków ku "podłodze" wózka, co powoduje, że należy utrzymywać kajak ok. 0,5 m od ścian wózka.


37,7 Kąty, most, za nim dwa kolejne

38,7 pochylnia Kąty o długości 404 m, różnica poziomów 18,9 m

39,7 Śliwice, most, za nim kolejny

41,6 pochylnia Oleśnica o długości 479 m, różnica poziomów 24,2 m

43,4 Jelenie, most

43,8 pochylnia Jelenie o długości 433m, różnica poziomów 22 m; pole biwakowe

44,7 Jelonki, 2 mosty; we wsi gotycki kościół i plebania z XVIII w.

45,8 pochylnia Całuny o długości 352 m, różnica poziomów 13,8 m, za nią most (od ostatniej pochylni do pierwszego mostu 5 minut, do drugiego 25 minut, do jeziora kolejne 40 minut - razem do jeziora Druzno 1 godzina 10 minut)

52,0 jezioro Drużno, zarastające, ornitologiczny rezerwat przyrody, dawna zatoka morska, płynąć wyznaczonym szlakiem wodnym; nad jeziorem znajdował się zapewne wczesnośredniowieczny port Truso, którego pozostałości odkryto w Janowie Pomorskim
(na przepłynięcie jeziora trzeba liczyć dwie godziny)

57,2 wypływ rzeki Elbląg. Możliwość dogodnego dobicia, postoju i biwaku w pierwszej kępie drzew po lewej stronie. (mało miejsca - może dwa namioty się zmieszczą)
(od krańca jeziora do granicy miasta Elbląg 2 godziny płynięcia)


61,1 ujście rzeki Tiny (l), za nim mosty kolejowy i drogowy. Początek Elbląga. (od mostu do przystani Harcerskiego Ośrodka Wodnego BRYZA jedna godzina płynięcia)


62,6 Elbląg, most drogowy, przed nim z p. kemping; z lewej. Możliwość dobicia zaraz za kempingiem (ale przed mostem) po prawej stronie po to żeby zrobić zakupy w pobliskiem (150 m) sklepie. Następny dogodny sklep dopiero w Nowakowie. Wyspa Spichrzów, z prawej Stare Miasto, w znacznym stopniu zrekonstruowane; warto zobaczyć gotyckie kościoły zwłaszcza pw. św. Mikołaja z bogatym wyposażeniem i Bramę Targową; przystań statków pasażerskich (p); nad rzeką dwie kładki dla pieszych; za starówką tereny stoczniowe


66,0 mosty kolejowy i drogowy. Zaraz za mostem po prawej stronie wspomniana przystań Harcerskiego Ośrodka Wodnego BRYZA. Możliwość dogodnego dobicia, biwaku. DARMOWY CIEPŁY PRYSZNIC i wygodne WC) Możliwość skorzystania za grosze z harcerskiego miejsca noclegowego (w namiocie wieloosobowym, łóżko - kanadyjka pod tyłek).


66,4 w lewo wejście na Kanał Jagielloński o długości 5,8 km, prowadzący do Nogatu

70,0 Przeprawa w Nowakowie. Niski most pontonowy otwierany poprzez sciągnioęcie środkowego przęsła na bok w kierunku brzegu. Uwaga na stalowe liny !


72,7 ujście rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego


Powrót do treści | Wróć do menu głównego