Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


ŁUPAWA - opis rzeki

Szlaki kajakowe > Rzeki Polski (L-R)

Położenie: Pojezierze Zachodniopomorskie, uchodzi do Bałtyku w Rowach.
Odcinek dostępny dla kajaka: jezioro Duże Obrowo - Rowy (99 km)

Informacje o przepłyniętym odcinku:
Ilość dni płynięcia: 4
Trudność: ZWC - WW I
Uciążliwość: U 3
Malowniczość: ***

Orientacyjny kilometraż - przeszkody i ciekawostki:

Samochodem dojechaliśmy do wioski ŁUPAWSKO, gdzie zaraz na początku wsi w dość okazałym ośrodku wczasowym pozostawiliśmy samochód.

95,0 - Łupawsko. Dogodne miejsce do wodowania pomiędzy zabudowaniami, zaraz za ośrodkiem wypoczynkowym.

94,4 - most i grobla na jez. Jasień

89,8 - Zawiat, wypływ Łupawy z jez. Jasień, sposo niskich kładek, ale można się przecisnąć pod nimi.

Otnoga - zastawka z bystrzem. Można spłynąć wciskając się dziobem w wąski przesmyk. Kilometr dalej kolejna zastawka. Również do spłynięcia.

83,6 - Kozin, most drogowy, bystrze, z prawej ujście Bukowiny, krótki łąkowy odcinek
. Kawałek dalej zapora spiętrzająca wodę na potrzeby stawów rybackich. Krótka przenoska prawą stroną.(początek odcinka kwalifikowanego na GOK).

80,7 - rzeka wpływa w las, zaczynają się bystrza, koryto rzeki usiane głazami wystającymi nad powierzchnię wody

77,0 - mostek, przy nim z lewej strony (trzeba wejść na górkę jakieś 20-30 m) ładne miejsce na nocleg, za lasem wieś Czarna Dąbrówka

75,6 - jedno z wielu na rzece rozwidleń. Każde z nich to swoista loteria .... nie sposób zapamiętać, która droga jest bardziej dogodna. Sposo zwalonych drzew i przerzucania kajaków górą lub przenoszenia brzegiem.

73,6 - Podkomorzyce most drogowy, zrzut wody ze stawów rybnych i elektrowni; około czterokilometrowy najtrudniejszy odcinek rzeki: bystrza ze sporymi falami, zwalone drzewa; dalej rzeka nurt ma łagodny

64,6 - Łupawa, elektrownia wodna, przenoska; z prawej i z lewej strony przed mostem pole biwakowe. Cztery dość dobrze zaopatrzone sklepy w pobliżu.

63,7 rozwidlenie, koniecznie płynąć prawą odnogą (lewa wyprowadza na stawy rybne!)

59,3 - Poganice, elektrownia wodna, wygodna przenoska lewą stroną. Możliwość zwiedzenia elektrowni z przewodnikiem (3 zł od osoby)

54,3 - Strzyżyno, przed wsią miejsce na biwak. Należy się jadnak liczyć z chałasującą dość długo miejscową młodzieżą. Ja raczej bym unikał tego miejsca.

50,7 - Łebień, most i elektrownia, przenoska prawą stroną; za mostem kolejowym sztuczny spływalny próg (coś pięknego!) i bystrza

43,7 - Damno, resztki spiętrzenia młyńskiego, bystrze, można spływać ... ba, NAWET TRZEBA SPŁYNĄĆ! KOLEJNE GENIALNY ODCINEK!
(koniec odcinka kwalifikowanego na GOK). Oficjalny odcinek górski się skończył, ale kamieni w nurcie i bystrzy wciąż nie brakuje. Należy spływać z wytężoną uwagą.

42 - Damno, most drogowy

34,9 - Drzeżewo, elektrownia, przenoska prawą stroną.

31,2 - zniszczony jaz, spływalny

30,3 - jaz spiętrzający wodę dla elektrowni w Żelkowie. Najlepiej kajaki wyciągnąć po środku przy rozwidleniu i przez mostek przenieść na kanał. Przewodniki sugerują omijać dolne, lewe koryto rzeki. Podobno mało w nim wody. My nie próbowaliśmy. Spłynięcie rzeką pozwoli jednak na ominięcie przenoski przy elektrowni. Może warto spróbować?

29,2 - Zgojewo, most drogowy

27,3 - Żelkowo, elektrownia, dość niewygodna przenoska (100 m). Zarządca elektrowni sugeruje przenosić prawą stroną. My jednak wybraliśmy lewą stronę, która wydawała się krótsza i dogodniejsza.

26,6 - Żelkowo, most, jaz, przenoska; na uregulowanym odcinku kolejne dwa jazy; rzeka wśród łąk zbliża się do Rowokołu

13,1 - Smołdzino, jazy, przenoska, most drogowy, we wsi Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, kościół z 1632 r., warto wspiąć się na Rowokół i obejrzeć panoramę z wieży widokowej; dwa spływalne progi

9,6 - mostek, granica Słowińskiego Parku Narodowego.

8,0 - jez. Gardno. Jezioro leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, akwen udostępniony do uprawiania sportów wodnych obejmuje południowo-wschodnią część jeziora. Osoby chcące zakończyć spływ w Rowch powinny uzyskać zgodę ( www.slowinskipn.pl ). Wypływając na jezioro Gardno zwróćmy uwagę na zafalowanie. Jeżeli wieje powyżej 4°B jeziora lepiej unikać. Idealnym rozwiązaniem jest wiatr połnocno-wschodni (dosyć często wiejący w sezonie letnim) wówczas płyniemy w kierunku bazy SurfCamp z wiatrem w plecy. (informacje pozyskane dzięki www.surfcamp-gardno.pl). Dalej - do Rowów, bez zgody płynąć nie wolno.

0,4 - Rowy, most drogowy


Powrót do treści | Wróć do menu głównego