Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


DRWĘCA WARMIŃSKA - opis szlaku kajakowego

Szlaki kajakowe > Rzeki Polski (A-K)

Drwęca Warmińska – prawobrzeżny dopływ Pasłęki, o długości 53,4 km, i powierzchni zlewni 327,7 km2. Wpada do Pasłęki w 70.1 km rzeki. Źródło Drwęcy Warmińskiej znajduje się na wzniesieniach Górowskich na wysokości 125 m npm. Sieć rzeczna Drwęcy Warmińskiej jest rozgałęziona. Zlewnia zbudowana jest z glin zwałowych w północnej części dorzecza oraz z piasków w południowej części dorzecza. Niewielkie wzniesienia morenowe występują we wschodniej części zlewni. Zlewnia od wodowskazu Orneta (7,8 km) do ujścia do Pasłęki położona jest na sandrze. Jedynie przy ujściu Drwęcy do Pasłęki występują iły. Rzeka posiada w tym rejonie głęboko wciętą dolinę (25 - 30 m).
Powyższy opis zaczerpniety od fachowcow tzn. specjalistów INSTYTUTU METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ Oddział Morski w Gdyni w czasie pomiarów wykonanych w 2004 i 2005 roku na potrzeby określenia terenów zalewowych.

OPIS SZLAKU KAJAKOWEGO (trasa przebyta w sierpniu 2015 r.)

0.0 most na drodze 513 ( pomiędzy Mingajnami a Krosnem), rzeka dość płytka, szerokość ok. 8 m
1.9 pierwsza duża przeszkoda z powalonych drzew wymagająca wysiadania z kajaka
2.9 druga duża przeszkoda z powalonych drzew wymagająca wysiadania z kajaka
3.5 rzeka poszerza się i robi się głebsza, spiętrzona przez pracowite bobry
4.2 zapora stworzona przez bobry (można spłynąć)
5.5 wypływamy z lasu, wokół pola i łąki
5.9 most, po lewej w odległości ok. 220 wieś Bludyny
9.3 most we wsi Krosno (miejsce na postój za mostem po lewej). Po prawej stronie (60 m) wspaniałe Sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa, którego legendarne początki sięgają XV wieku. Pod mostem spłycenie, kamienie, przy niskim stanie wody konieczność wysiadania i przeciągania kajaków.
9.4 duży most drogowy we wsi Krosno. Pod mostem spłycenie, kamienie, przy niskim stanie wody konieczność wysiadania i przeciągania kajaków.
10.6 zapora stworzona przez bobry (można spłynąć)
12.0 most kolejowy, za mostem przegroda z pali (obnieść z lewej strony - uwaga na pozostałości gwoździ wystających z konstrukcji). Widać zabudowania Ornety - po prawej ulicy Polsnej, po lewej ulicy Podleśnej
12.6 kładka wysoka dla pieszych, po lewej stawy hodowlane
14.0 kładka wysoka dla pieszych
14.3 kładka wysoka dla pieszych
14.4 drzewo w korycie, można pokanać atakiem z prawej strony
15.1 duże drzewo w poprzek rzeki, przenoska prawą stroną (uwaga głęboko), zaraz dalej most drogowy w Ornecie (ulica Mostowa)
15.5 most drogowy w Ornecie na trasie 507, zaraz za mostem zastawy regulujące poziom wody dla elektrowni. Niewygodna przenoska przed mostem przez chaszcze i ulicę prawą stroną. Po prawej w odległości ok. 100 m sklep, bardziej w prawo mały bar.
16.5 most drewniany (nośność ok. 2t), za mostem zapora i elektrownia. Niewygodna przenoska lewą stroną.
16.6 grobla pomiędzy korytem rzeki z prawej a kanałem elektrowni z lewej. Doskonałe ale niebezpieczne miejsce wodowania jest z lewej strony w kanale odpływowym elektrowni.
UWAGA: duże gniazdo os zaraz za miejscem wodowania pod charakterystycznym wygiętym drzewem po prawej stronie tego kanału! Z powodu os lepiej wrzucic kajaki po prawej stronie do płytkiego (wysuszonego) głownego koryta rzeki.

24,4 ujście Drwęcy Warmińskiej do Pasłęki


Do INDEKSU OPISANYCH RZEK

Powrót do strony głównej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego