Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


Przeróbka RTM SOLO cz.2

Kajakarski poradnik

W drugiej części swojego poradnika pokażę jak zmodyfikować siedzenie kajaka SOLO i dopasować je do naprawdę dużych wymagań! Proponowane rozwiązanie jeszcze bardziej poprawia sylwetkę i sposób siedzenia kajakarza w kajaku, jego wygodę oraz ułatwia dopasowanie do podnóżka "zęby piły", który nie posiada żadnej regulacji.

Pierwszym krokiem jest wykonanie modernizacji opisanej w poprzednim poradniku.

Tym razem zamontujemy zmodyfikowane już oparcie odwrotnie
i dodamy miękkie nakładki na fotel oraz paski dociągajace oparcie.

* * *

W pierwszym etapie odwiedzamy naszą znajomą krawcową (lub kaletnika) i doszywamy dodatkowe taśmy lub paski do górnej części oparcia. Ja wykorzystałem zbędne mi paski do mocowania karimaty do plecaka. Również kaletnik wprawi metalowe oczka - będą one niezbędne do późniejszego montażu.

Teraz montujemy nakładki piankowe na fotel. Używając pistoletu do klejenia na gorąco wklejamy dwa wkłady. (są to wkłady stosowane w nowych mundurach wojskowych do ochrony kolan). Dodatkowo wzmacniamy je wkrętami których łby zabezpieczamy ochronnymi kołpakami. Po wklejeniu wkładów wycinamy otwór odpływowy w średkowej części fotela.

Po zamontowaniu nakładek i zszyciu pasków możemy przystapić do montażu całości. Wkładamy fotel do kajaka oraz montujemy główny pas podtrzymujący oparcie (czarny).

Teraz bardzo ważny element - dopasowanie oraz zamocowanie pasków dociągających (kremowych). Najpierw delikatnie nawiercamy rant kajaka w tylnej części przygotowując otwory do zaczepienia pasków stabilizujących i trzymających oparcie do tyłu. Nawiercając otwory pamiętamy aby nie były za nisko. W rynnie wokół kokpitu zbiera się woda. Jeżeli otwory będą za nisko będzie ona wsączała się do środka!!

Ostatnim krokiem jest dopasowanie pasków dociągających z przodu. Znowy nawiercamy otwory oraz dowiązujemy kordem zakończone metalowymi oczkami paski.

I to już jest koniec. Zrezygnowałem z montażu pasków za pomocą sztywnych połączeń śrubowych a wykorzystałem linkę propylenową o małej średnicy - tutaj 4 i 3 mm.

Koszt powyższej modyfikacji:
11,50 zł (razem z poprzednią 46,50 zł lub 82,50 zł)
- kaletnik - 7 zł
- nakładki piankowe - gratis
- paski od plecaka - gratis
- linka - gratis (została po poprzedniej modyfikacji)
- wkręty 4x15 - 2 zł
- kołpaki ochronne do wkrętów - 2,50 zł

Fotel gotowy i robi naprawdę dobre wrażenie.

W dniu 01 marca 2015 r. na spływie rzeką Łyną oparcie przeszło

POZYTYWNIE WSZYSTKIE TESTY !!

Tak więc wytrzymałość.
wygoda i funkcjonalność zostały potwierdzone.
Cenię sobie zwłaszcza wygodę - bo tych kilka godzin w kajaku prawie nie odczułem.
I tak kajaczek SOLO otarł się o klasę premium .... :-)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego