Klub Kajakowy Diabliscie-k


Idź do treści

Menu główne:


STUDNICA - opis rzeki

Szlaki kajakowe > Rzeki Polski (S-Z)

Szlak należy do bardzo trudnych i wymaga od płynących naprawdę dużego doświadczenia. W zależności od stanu wody zawsze trafimy na co najmniej kilka drzew, przy których należy wysiąść z kajaka i obnieść. Trzeba tutaj zachowywać spore odległości między poszczególnymi kajakami, żeby nie zablokować się na przeszkodzie. Rzeka ma silny nurt i sporo kamienistych bystrzy. Na niektórych odcinkach widać gołym okiem spory spadek terenu. Na Studnicę należy wyposażyć się w kajaki jednoosobowe zaopatrzone w fartuchy (choć czasami nie ma po co ich zakładać - dość często trzeba je zdejmować przy przenoskach) - ekstremalna przygodna i niezapomniane wrażenia. Dwójki na tej rzece to nieporozumienie, szczególnie na odcinku z Miastka do elektrowni Kawcze.

Raczej odradzam zorganizowanym grupom pływania odcinka od Miastka do elektowni Kawcze. Poniżej elektrowni trasa godna polecenia każdemu.

Na Studnicy brak jest infrastruktury turystycznej, jak również są duże problemy ze znalezieniem dzikiego miejsca na obozowisko. Przy starcie w Miastku jedyny nocleg można planować przy elektrowni Kawcze. Dalej już nie ma żadnego sensownego miejsca .... Sklepy znajdują się w miejscowościach Miastko, Kawcze, Przytocko i Darnowo.

OPIS SZLAKU STUDNICY

Studnica jest lewobrzeżnym dopływem Wieprzy. Jej źródła znajdują się na zachód od Miastka. Całkowita długość to 38 km. Dostępna dla kajaka od Miastka na długości około 30 km ma charakter górskiej rzeki nizinnej z dużą ilością kamieni, zwalonych drzew w korycie. Średni spadek około 2‰.

Szlak malowniczy (**), nieco trudny (WW I - ZWC),
do Kawcz bardzo uciążliwy (U5), niżej uciążliwy (U4).

Na przebycie szlaku
potrzeba dwóch dni.

29,5
Miastko. Spływ zaczynamy w Miastku przy betonowej kładce dla pieszych na ulicy Fabrycznej (wodowanie z prawego brzegu). Rzeka widocznie i mocno zanieczyszczona. Zapach jest podły !

27,5
Nasyp dawnej linii kolejowej. Za niskim betonowym mostkiem dwa progi, bystrze, zwalone drzewo. Bez większego problemu można spłynąć ten odcinek krótkimi kajakami (3,30). Długi kajak (3,80) na drugim progu wbije się dziobem w dno i kabina gotowa (a woda zimna i ciągle brudna). Zaraz za progami niskie drzewo - trzeba szybko chować głowę ! Rzeka wpływa w las i się oczyszcza. Brzegi podmokłe, źródełka. Liczne zwalone drzewa.

25,0
Mostek. Na lewym brzegu za lasem Łodzierz; dogodne miejsce do rozpoczęcia spływu z pominięciem zanieczyszczonego odcinka. Zjazd nad rzekę od szosy Miastko - Polanów za czarnymi znakami pieszego szlaku.

22,5
Wypływamy na łąki, ilość przeszkód maleje. Mostek, za nim odcinek rzeki uregulowanej, ruiny zastawki. Dalej ponownie wpływamy w las, bystrza, zwalone drzewa.

19,5
Rzekę przecina linia wysokiego napięcia. W korycie dużo powalonych drzew. Próg, za nim mostek, pod nim bystrze; płynąć prawym przęsłem. Duży spadek, zwalone drzewa.

16,0
Kawcze, most. Seria bystrz wśród olsu, kamienie i zwalone drzewa.

14,0
Kawcze, zastawka. Lewa odnoga jest starorzeczem rzeki i niesie bardzo małą ilość wody - ok. 0,5 m3/sek. Przy zastawkach dogodne miejsce na biwak. Należy przenieść kajak 10m na kanał (prawa odnoga) i płynąć ok 500 m do elektrowni.

14,5
Kawcze, elektrownia. Doskonałe miejsce na nocleg na polanie z prawej strony. Miejsce na ognisko. Przenoska lewą stroną około 30 m. Łąki, dalej las; rzadko zwalone drzewa.
(Początek odcinka kwalifikowanego na GOK) Z Miastka do tego miejsca płynie się 6-7 godzin (małą grupą).

9,0
Przytocko, most, dogodne miejsce na popas (można dobić przed mostem z lewej strony). Wieś za lasem na lewym brzegu, na prawym leśnictwo Węgorzyno. Odcinek wśród łąk, bez przeszkód. Zaraz za mostem krótkie bystrze.

7,0
Węgorzyno, zwalony most. Zabudowania na wysokim prawym brzegu. Przenoska około 10 m. Zaczyna się krótki ale dość trudny przełom wśród bukowego lasu. Kamienie, duży spadek, zatopione pnie.

5,0
Koniec przełomu, przeszkody ustępują.

2,0
Ciecholub, młyn, przenoska 30 m. prawym brzegiem. Most (
koniec odcinka kwalifikowanego na GOK). Od elekrowni Kawcze do tego miejsca płynie się ok. 5 godzin.

0,0 »
Ujście Studnicy do Wieprzy, którą około 1 km do mostu w Biesowiczkach, gdzie można zakończyć spływ.

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE STUDNICY

Liczne bystrza
Dużo powalonych drzew
Przełom rzeki Studnicy
Stary betonowy most z herbami szlachty pruskiej w Biesowiczkach (już na rzece Wieprza)
Neogotycki pałac w Biesowicach
Elektrownia wodna w Biesowicach

SUGEROWANA TRASA

Miastko - Kawcze : 15 km
Kawcze- Biesowice : 15,5 km


Powrót do treści | Wróć do menu głównego